13 Haziran 2015 Cumartesi

Seçim sonrası: So what?Demir Bilgin

7 Haziran Genel Seçimleri belli oldu. Bundan sonra ne olacak? Arapça ile ”maze fi zelike?” İngilizcesi, ”so hvat?” Ne olacak? Cevaplar mı, tahmin ve bulgudur. Tahminlerimi ve bulgularımı yazmak istiyorum. Noktalar halinde yazıyorum. Başlıyorum.

Bir: Ak Parti, Apo ile oynadığı kumarı kaybetmiştir. İşid'çi Recep Tayyip, Mit elemanı Hakan Fidan ve Apo arasında yapılan ”gizli anlaşmada” HDP'yi barajı aşamayacak şekilde seçimlere katmışlardır. Plan tutmamış, hem Apo, hem de Recep, kumarda kaybetmişlerdir.

Kumarda kaybedenler, yeni taktikler uygulayacaklardır. Apo'dan ses yoktur, ama Receb'in devam etmesinden yanadır. Recep, Ak Parti'nin iktidarda kalması için, İmralı'ya yalvaracaktır.

Ne için mi? Recep içindir. Parlemento aracılığı ile , şimdilik, ”halife” tayin edilemeyen Recep, Apo ile anlaşacaktır. Bunun zemini yapılıyor. Sessiz Apo, bunun için sessiz bırakılmıştır.

Bunun karşılığı mı, Apo'nun serbest bırakılmasıdır!

İki: Ak Parti kimlerle koalisyon yapabilir? MHP, zaten Ak Parti'nin yedek elemanıdır ama koalisyona girmez, çünkü Kürd düşmanı bir vurucu güçtür. CHP vardır. Şu anki CHP ile Ak Parti arasında ne iç politikada, ne de dış politikada fark yoktur. Anlaşmaları mümkündür ama kim Başbakan olacak, mesele budur. Deniz Baykal, bunun için, Receb'e koşmuştur! Recep'te: Ak Parti'siz bir iktidar istemiyorum, demiştir.

Tuzak ve hedefler mi, Receb'in, hangi yoldan olursa olsun, halife seçilmesidir!

Bunun anlamı mı, halifelik için her şey helaldır!

Üç: HDP ne yapar? HDP, İmralı'ya bağlıdır, zira HDP'yi, Apo kurmuştur. Apo ne derse, HDP evet der mi? Soru budur. Görünen şudur: HDP, Apo'nun çizgisinden kaymaz ama İşid'çi Ak Parti'ye kayar, bu da açıktır. Karşılık mı? Apo'nun azad edilmesidir. Recep mi, zaten bunun için uğraşıyor.

Dört: CHP var mı, ben göremedim. CHP, kendi siyasal kuruluşunu savunamayacak kadar gelen bir enkaz yığınıdır. Deniz Baykal ya da Deniz Recep Erdoğan, bunun için olsa gerek, Receb'e gitmiştir. Pis değnek buna denir.

Bu mu, şudur: CHP, Ak Parti ile de anlaşır, zaten politik olarak aynı fikirleri savunuyorlar.

Sorun mu, şudur: Kim Başbakan olacaktır?..

Seçim sonrası: So what?

Tahmin ve bulgular vardır:Ak Parti, iktidarı kolay bırakmaz; bu nedenle Ak Parti'nin öncülüğünde bir koalisyon kurulur: Şer koalisyonu!

Ak Parti, Apo ile anlaşır, onun ”serbest” bırakılması şartıyla, HDP, Ak Parti'yi destekler.

Seçim sonrası ya da ”so what?”

Tahmin ve bulgular şudur: Ne olursa olsun, amma Recep halife olsun!

Tutar mı, belli olmaz!Hiç yorum yok: