10 Ekim 2015 Cumartesi

NECLA ÖLDÜ...
Mihrac Ural
Bugün Ankara’da, zalim ellerin diktatör Erdoğan’ın açıkça sorumlu olduğu hatta istihbarat teşkilatlarından bağımsız olması mümkün olmayan bu kanlı eylemde, çocukluğundan tanıdığım büyüyünce de ”Mukaveme Suriyyi’nin” bir militanı olarak doğduğu anavatanına gelip bizimle vatan savunmasına katılan Necla Duran şehit oldu.


Necla Duran, kadim dostumuz merhum Ebu İsa’nın kızıdır. Annesi Suriyelidir, Cisir el Şuğur – Kitrin köyündendir. Sınır köyü olun bu köyde 12 Eylül 1980 askeri darbesi ardından Suriye geçen on binlerce devrimciye ev sahipliği yapan bir köydür. Bu köy, 1980’li yılların kasvetli mücadelesinde direndiği gibi, bugün de, en acımasız savaş koşullarında ”Mukaveme Suriyyi” saflarında direnişini yükseltti. Onlarca şehidi olan, Kitrin köyü, Finikelilerden bu yana, yerli halkın yerleşim birimleri olarak, zengin tarihiyle, zengin direnme kararlılığıyla tanınır; Necla Duran, işte bu köyün kızıdır.

Necla, annesiyle, Antakya’da yaşadı, orada okudu, büyüdü... Ama yüreği, Suriye için çarpıyordu, anavatanı zor günler geçiriyordu, onun acısını taşıdı, durdu. Yanımıza geldi...
Mukaveme Saflarında mücadeleye katıldı. Görevi bitince ülkeye döndü. Suriye için nerede bir etkinlik varsa Necla’da oradaydı. Mücadele ve direniş kızı bu yolda şehit oldu. Onurlu yaşadı başı dik mücadele etti ve şehit kervanına katıldı.
Necla Duran, örnek bir Suriyeli kızdır. Uygar ve vatansever duruşuyla anılırımızda kalacaktır


(*) 10 Ekim 2015 / Cumartesi - Kesap

Hiç yorum yok: