23 Temmuz 2013 Salı

Rojewa atılımı…

 
Demir Bilgin

Rojewa Kürtlerinin (Batı Kürtleri -  Suriye) son atılımı, AKP Hükümeti ve Recep Tayip Erdoğan’ı fena  korkutmuştur. Korkmaları yerindedir. 30 Haziran 2013’te, Mısır’da, Müslüman Kardeşler’den olan kardeşi, Mohammed  Mursi’yi kaybetmesi ve şimdi de çok güvendiği ve her türlü desteği verdiği El – Nüsra ve ÖSO ( Özgür Suriye Ordusu )’nun , Rojewa Kürtlerinden de ağır darbeler yemesi, Receb ve AKP iktidarını hem korkutmuş, hem de sallamıştır.

Demokratik Halk Partisi’ne bağlı ( PYD ), Halk Savunma Güçleri ( YPG )’in, ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) ve El-Nüsra’cı tekfirlere karşı son  göstermiş oldukları  performans ve atak, Recep ve AKP iktidarını, korkunun ötesinde,  sallamıştır.

Halk Savunma Güçleri’nin, 16 Temmuz’da Res-Ul-Ayn (Serenakiye), Haseke ve başka alanlarda  denetimi tekrar ele almaları, Recep ve iktidarının mezarını  kazmıştır.

Açıktır, Rojewa Kürtlerinin, bu son mukavemetleri, Suriye Vatan Savunması için de son derece  önemli bir duruş olmuştur.  Suriye;  baş kesen, çiğ çiğ insan kalbi yiyen, ÖSO ve El-Nüsra’cı vahşilere, tam iki yıldır  yorulmak bilmez bir mücadele yürütüyor. Son olarak, El-Ekrad (Kürtler ) ilişkiler sorumlusu, Ali  İsmail Şeyho’nun, meydanda, halk önünde başının, tekbir getirilerek,  kesilmesi, Suriye’de onlarca başı kesilen, kelleleri mangalda kızartılan, kalpleri, çiğ çiğ yenen,  vatan kahramanlarından yalnızca bir örneğidir. Rojawa Kürtlerinin böylesi vahşi katliamlara olan tepkileri daha da yükseltmesi gerekiyor. Birinci, noktadır.

İki: Rojewa Kürtlerinin;  Recep Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümetinin desteklediği, bu, baş kesen, çiğ çiğ insan kalbi yiyen…bu vahşi yaratıklara karşı olan bu son direnişleri, tüm Suriye halkı tarafından alkışlanmış ve desteklenmiştir. Rojewa Kürtleri’nin kurtuluşları,  ancak ve ancak, “ileri, daha ileri” bir Suriye sistemi içinde mümkün olur, algısına varmışlardır. Bunu kavramış bulunmaktadırlar. Önemlidir.

Üç: İlerde, Suriye’de,  oluşacak, bir “İleri Demokrasi” düzeninde, yalnız Rojewa Kürtleri değil, Türk ilhakı altındaki Kürtlerinin de özgürlüğe giden yolu açacaktır. Recep ve AKP Hükümetinin en önemli  korkusu da budur.

Dört: Suriye’de yaşadım,  biliyorum: Rojewa Kürtlerinin, Suriye’de,  “hukuksal sorunları” dışında, bireysel ve sosyal olarak en gelişkin insanlardır. Rojewa Kürtlerden çok büyük aydın ve politikacılar çıkmıştır. Büyük aydın, Cigerxun çıkmıştr. Suriye Komünist Partisi’nin kurucularından, Halid Bekdaş çıkmıştır. Bunun yanında yüzlerce müzisyen, aydın, yazar çımıştır. Böylesi, Rojewa Kürtlerinden, ancak ancak,  ileri daha ileri bir yürüyüş çıkar ve çıkmıştır.

Beş: Rojewa Kürtleri, Suriye’nin yerli Kürtleri değil, sömürgeciliğin doğurduğu, göçmen Kürtleridirler.  1920 ve özellikle 1925 Şeyh Sait ve 1937 Dersim isyanlarında, Suriye’ye göç etmişlerdir. Suriye’ye göç ettikleri zaman, Suriye, Fransa’nın bir mandasıydı. 1946’lara kadar bu böyle devam etti.

Suriye, bağımsız devlet olduktan çok sonra, Rojewa Kürtlerine “Lica-i Siyasi” kimlik kartları verildi. Rojewa Kürtleri, bu kimlikle Rojewa’da yaşadılar.

Altı: Suriye, Rojewa Kürtlerini, Suriye vatandaşlığına almaması, onların lehindedir. Türkler, Kürtlere, “Türk kimliği” verip,  “Kürt yoktur” dedi. Asimile etmeğe çalıştı. Suriye, bunu yapmadı. Onları, göçmen Kürtler, “lica-i siyasi” olarak kabül etti.

Yedi: 2011’de, yeni Anayasa’da, Rojewa Kürtlerine yönelik hukuksal, siyasal ve toplumsal zeminde değişiklikler öngören 49. madde kabül edildi…

Evet, Rojewa Kürtleri ve direnişleri bu hattadır. Son mukavemetleri, bizler, emperyalizme, siyonizme ve bölgedeki ilkel gericilere karşı mücadele eden bizler için  sevinç vermiştir.

Sevinç, ikidir: Bir, Rojewa doğru hattadır ve Recep Tayyib’i fena sallamıştır.

İki: Sallanan Recep ve Hükümeti  düşecektir!..

Recep ve AKP Hükümeti, en fazla dayağı PYD’den yiğecektir!

Mursi kardeşini yitiren, Recep, ilerde, ölümden kurtulmak için, belki, Beşşar Esad’ın  kapısını çalacaktır!

Hiç yorum yok: