25 Ağustos 2015 Salı

ÖZGÜR GÜNDEM’İ, AYIPLIYORUM!Mihrac Ural

“SARAY ESADLAŞIYOR” başlığını atan, Özgür Gündem gazetenin hiçbir gerekçeye ve yere oturtulamayacak Esad düşmanlığını şiddetle kınadığımı ifade ederek sözlerime başlayacağım.


Bu başlıkla, Kürt halkı temsil edilemez diyeceğim. Özellikle diktatör Erndoğan’nın yeniden alevlendirdiği “Kürt sorunu yoktur” ırkçılığıyla, savaş tamtamlarının vurmaya başladığı bir anda bu başlık kendi kendini hançerleme, dostlarını yok etmek için AKP yalakalığı yapmaktır. Bu başlıkla kimi uyaracağınızı sanıyorsunuz, bir katil diktatör bozuntusu ahlaksızı mı? On yıllardır Kürtleri kana boyayan iktidarı mı? Esad gibi bir lideri, bilinç altınızın karanlık labirentlerinde “zalim” ilan ederek,  gerçek katil diktatör Erdoğan’a ne uyarısı yapmaya çalıştığınızı sanıyorsunuz, anlamak zordur...

Bu başlıklarla ve önceki kin ve düşmanlık kokan Esad fobinizle gerçeği hiç bir zaman halka yansıtamazsınız. Esad, Kürt halkının dostudur, bunun tarihsel tanığı benim başkan Öcalan'la, birlikte yaşadığımız 18 yılın her anının tanığı benim. Suriye, Kürtlerin güvenli limanıdır. bölgenin tüm devletleri Kürtlere karşı birleştiği bir kesitte bile, Kürtlere sahip çıkan Suriye'dir. Saddam ve Kenan Evren kıyım yaptığı kesitte (1980’ler), Irak Kürtlerini liderlerinden halkına kadar, Türkiye Kürtlerini liderlerinden halkına kadar kucaklayan tek ülke Suriye’dir. PKK’nin beka kampları geçiş güzergahlarında özgürlüğü başkanın korunması yerleşimi ve zırhlı araçları hep Suriye’nin sunumudur. Bilmeyeniniz varsa, bunu değerli arkadaşlarım Murat Karayılana ya da Cemil Bayık’a sorsunlar.

Bu nedenle de, 1980'li yılların Serxwebûn’da çıkan Hafız Esad'ı yere göğe sığdırmayan tahliller gündeme gelmişti. Sakın “dün dündür bu gün bu gündür” demeyin o ekolun lideri aramızdan göçeli çok oldu.

Bu gün Suriye ordusunun teröre karşı tek ve gerçekçi savaşını ve YPG ile dayanışmalarını hatırlayın. Sıkışınca, Salih Müslum’ün bile “Suriye ordusunun bir bileşeni oluruz” diyerek kendini meşrulaştırma ve koruma açıklamaları, size çok şey anlatmalıdır. Başkan Öcalan’ın, Cemil Bayık'ın açıklamalarını, KCK liderlerinin açıklamalarını izleyin, bir teki, Suriye düşmanlığı yapmazken, sizin bu akıl almaz düşmanlığınızı ne ile izah edeceğiz?

Bu, sizin yaptığınız ayıptır. Avrupa’da oturmanın rehaveti içinde “AKP kuyrukçuluğuyla” suçlanmanıza yol açan açıklamalarınızla çözüm süreci diye iflas etmiş hengameye enerji taşımanızla yaptığınız şey,  Kürt halkının temsilciliği olamaz.

Kendi adıma Kürt halkının dostu olmayı, ilkelerim ve doğrularım gereği sonuna kadar sizin gibi iğrenç başlıklarla ve içten içe taşıdığınız fobilere karşın Kürt halkının, Suriye dahil her alanda hakları için mücadeleye devam edeceğim.

Özgür Gündem bir gazete, olarak elbette çok önemli görevler yaptı. Yapmaya da devam edecektir. Ama bölgenin bu en önemli meselesinde, Esad’ı, diktatör Erdoğan’a benzetme çabanızı ya da kimyasalları diktatör Erdoğan kullanmışken, Esad’ı suçlayan başlıklar atmanızı, bir yere koymanın mümkünü yoktur. Bu kadarla yetineceğim.

Ayıplıyorum!

Kürt halkının yeni düşmanlara ihtiyacı yoktur. Düşmanı Yeni-Osmanlıcılardır. Açılım süreci aldatmacasını bir seçim kumpası haline getirenlerdir. Bu oyunlara geldiğiniz artık yeter. Yaklaşan seçimlerde bizler yine HDP’yi destekleyeceğiz. Tüm halkların demokratik algılarına enerji taşıyacağız. Siz de en azından bizlere saygı gösterin, Esad gerçeğini AKP mazgalından değil, bölge halklarının direnen safları arasından,  bakarak değerlendiriniz diyeceğim.
----
25 Ağustos 2015 / Salı - Lazkiye


Hiç yorum yok: