11 Ocak 2018 Perşembe

Hasip Kaplan demeci üzerine bir not..Faiz Cebiroḡlu

Şırnak eski Milletvekili Hasip Kaplan: ”Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin.” diye bir demeç verdi. Twitter paylaştı. Bu demecin yarattıḡı tepkiler, O’nun hem HDP’den,  ayrılmasına, hem de siyaseti bırakmasına neden oldu.

Sosyal medyalarda karşılıklı ”suçlamalar” devam ediyor. HDP’nin kuruluş ve amacına, proḡram ve tüzüḡüne bakmadan, bilmeden, sübjektif çıkışlarla, birbirini karalamak ya da suçlamak, HDP gibi bir parti için üzücü bir durumdur. Neden üzücü bir durum? Bunu notlar halinde yazacaḡım:

Bir: HDP yani Halkların Demokratik Partisi. Adı üzerinde: Halkların Partisidir: Kürt, Türk, Ermeni, Ezidi, Süryani, Laz, Arap…gibi etnik kökenlere sahip üyelerden oluşuyor. Hepsi, HDP’nin kuruluş ve amacını benimseyerek partide yer aldılar.

İki: KDP deḡil, yani yalnızca Kürtlerin Demokratik Partisi deḡil, Anadolu Halkların Partisi oluyor. Beḡenilir, ya da beḡenilmez, ama partinin, yani HDP’nin kuruluş ve oluşumu budur.

Üç: HDP’ye üye olanlar, kendi etnik kökenleri ile üye olmuşlardır. Hepsinin, eşit oranda,  Milletvekili seçilme, başkan olma, lider olma hakları vardır. HDP tüzüḡünde şöyle bir madde yoktur:

”HDP’ye üye olabilir, Milletvekili seçilebilir ama parti  lideri ya da başkanı olamazsınız.”Diye.

Parti tüzüḡünde böyle bir madde olsaydı, zaten bunlar HDP’ye katılmazdı.

Tüm bunlar açıkken, ”Kürt olmayan hiç kimse, başkanlıḡa göz dikmesin.” demek, hem parti üyelerine saygısılık, hem de partinin oluşumuna ve tüzüḡüne muhalefet etmek ve partiye karşı çıkmak demektir.

Üzücüdür. Hasip Kaplan’ın demeci ile başlayan karşılıklı suçamalarda, her iki tarafta, ne yazık ki, politik olarak, başarılı bir sınav vermedi. Her iki tarafta, partinin kuruluş, oluşum ve amacından uzaklaşıp; ”Türk mü?  Kürt mü? ” yanlış ikilemi ile birbirlerini ”karalamaya” başladılar. Gerçekten üzücüdür.

Tekrarlıyorum. HDP, Halkların Demokratik Partisi’dir. Bu parti içinde yer alan herkes, diḡerleri ile, başkanlık için yarışabilir ve başkan olabilir.

HDP, tüm Anadolu Halkların Partisi’dir. Çıkışı, amacı ve  oluşumu budur.

Tüm bunlar açıkken, “Kürt olmayan hiç kimse, başkanlıḡa göz dikmesin.” Demek, gerçekten büyük bir talihsizliktir.

Tartışmalar olsun. Eleştiriler olsun. Olmalıdır. Zenginliktir. Ama Parti proḡramı, oluşumu ve tüzüḡü çerçevesinde olsun.

Bu notumu yazmak istedim. Bu notum ile, bazı arkadaşları,  HDP’nin kuruluş ve oluşumunu tekrar okumalarını ve bilmelerini istedim.


1 yorum:

Unknown dedi ki...

teşekkürler akılcı bir makale ve akılci bir yorum .....