30 Nisan 2018 Pazartesi

Danimarka’da 1 Mayıs…Faiz Cebiroğlu
faizce@hotmail.com

Merhaba Dostlar,

 Yarın 1 Mayıs, işçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günüdür. Bugün, hepimize kutlu olsun!

 1 Mayıs, değişik ülkelerde, değişik istemlerde kutlanıyor, kutlanacak. Ben Danimarka’da yaşıyorum. 1 Mayıs’ın bu ülkede nasıl kutlandığını sizlere kısaca yazmak istiyorum:

Yarın çok erken saatlerde Danimarka işçileri, en güzel elbislerini giyerek, bağlı oldukları sendika, parti  ve derneklerde, birlikte sabah kahvaltısı yaparak, günün anlam ve önemi üzerine kısa konuşmalar yaparak, kutlayacaklar. Daha sonraları, işçiler, meydanlarda, başka işçilerle birleşerek,  1 Mayıs’ta verilmek istenen mesajlarını iletecekler.

 1 Mayıs, önce işçilerin bayramıdır. Ama  işçilerle dayanışma içerisinde bulunmak isteyen herkes, bu anlamlı güne katılır. İşçilerden yana olduklarını gösterir. 1 Mayıs’ı kutlar.

 Sanayi işçisi vardır.  Kafa emekçileri, ücretli işçiler vardır…

 Yarın bizler, bağlı bulunduğumuz, ayrı ayrı örgüt ve partilerde,  sabah kahvaltısını  yaparak, daha sonra 1 Mayıs’ı alanlarda kutlayacağız. Yarın için,  pahalı elbiseler aldım. Sabahtan giyeceğim.

 Alanlardan sonra, akşam 1 Mayıs yemekleri de var. Onlara da katılacağım…

 Evet, Danimarka da bir Mayıs budur…

 Türkiye de de, işçilerin en güzel elbislerini giyerek 1 Mayıs’ın bir ”işçi bayramı” havasıyla kutlayacakları günlerin geleceğine inanıyor, 1 Mayıs’ınız kutlu olsun diyorum.

 Sevgiler. Selamlar.

Hiç yorum yok: