30 Eylül 2017 Cumartesi

Güney Kürdistan referandumu ve Recep...
Demir Bilgin

Yazmak, bugünü görüp yarına işaret etmek demektir. Yazmak, bugünün politik olgularını görüp, yarınlarda  ne olacaḡına haber vermek demektir. Yazmak, haberci olmak demektir. Yazım, bir haber yazısıdır. Haberimin ana halkası, 25 Eylül’de, Güney Kürdistan’da yapılan referandumun dışsal etkisi üzerinedir. Yani Türkiye üzerinedir ve şudur: Güney Kürdistan referandumu, Receb’in de, sonunu getirmişir. Receb, politik olarak bitmiştir.

Receb, bitmiştir ve bittiḡi için de, Barzani’ye öfkelidir. Öfkenin, ecele faydası olur mu, olmaz. Birinci nokta budur.

İki: Receb, 16 yıldır Barzani’yi kullanarak iktidar olmuştur. En son referendum seçiminde, Barzani’yi Ankara’ya davet ederek ve Kürdistan bayraḡını, Ankara’da göndere çekerek, Kürtlerden oy istemiştir. Receb, kendi kuyusunu kendisi kazmıştır. Kim kimi kandırmş, Receb’te biliyor. Receb, bu yüzden, Barzani’ye küfrediyor. Küfür mü,  sahibine döner, bunu da unutmuştur.

Üç: Küfürcü Receb, iktidarda kalması için yapamayacaḡı cinnetlik yoktur. Irak’la, İran’la telefon görüşmeleri yaptı, Güney Kürdistan’ı işgal edelim dedi. Olmadı. O zaman, sınırlarda, askerti tatbikat yapalım, Barzani’ye gözdaḡı verelim dedi. Bunun ötesi de yoktur. Askeri tatbikat mı, ancak  halkınıza yaparsınız, Receb’in cinneti bu olacaktır. Dördüncü maddeye geçmeden önce, bir parantez açıyorum:

Receb’i en iyi tanıyan eski arkadaşı Abdullatif Şener. Şener, bir mülakatında, Receb için şöyle diyordu: Receb, iktidarda kalması için, eşini bile satacak bir tiptir!”

Devam ediyorum ve dört: Cinnet geçiren Receb, Putin’i davet etti. Ama istediḡi, cinnetliḡi almadı. Putin, bir Rus’tur, binlerce Receb’i çıplak olarak, Rus ayılarına bindirir.  Ruslar mı, Türkleri her zaman çıplak bırakmışlar, Receb’te en sonunda çıplak olacaktır. Receb’in en büyük korkusu da budur.

Beş: Angela Merkel, her ayda Receb’i ziyaret ediyordu, ”En iyi anlaştıḡım lider, Erdoḡan” diyordu. Sonunda, Markel, Nazist ilan edildi.

Putin’i de ziyaret etti. Putin’de, ikinci kez ziyaret etti. Yakınlarda, Receb, Putin’i de, “zalim, korkunç Ivan” ilan eder.

Şu an, Macron da, “Receb’i her hafta telefonla arıyorum” diyor. Yakınlarda, Macron’da, ”gavur” ilan edilir.

Receb mi, budur. Rusların deyimi ile aklı dengesi bozuktur.

Altıncı madde mi, yoktur.

Sonuç mu, şudur: Yazmak mı, önceden haber vermektir.

Haberimin özeti mi, şudur: Güney Kürdistan referandumu, Receb’in de bitişi demektir.

Korku mu, Receb’in damarlarındadır. Receb mi, kaçacak bir  ülke aramaktadır.

Güney Kürdistan referandumun en güzel hediyesi mi,  budur!


Hiç yorum yok: