9 Aralık 2013 Pazartesi

Türk olmak?..
  Dr.İsmet Turanlı 
Yurtdışına çıkıncaya dek Türk olmanın üstünlüğüne olan  inancımı taşıyordum. Çünkü Atatürk, gençliğe hitabesinde “damarlarımızda akan kanda ASİLİYET taşıdığımız bir kuvvettenbahsediyordu. Mesleği hekimlik olanlar o asil kanda acaba değişik eritrositler (Akyuvarlar) mi var diye sorarlar. Ne Alman’ın (Herren Rasse- Üstün Irk), ne aristokrat İngiliz’in,  kanında özel asalet karakteri taşımadığı ikinci dünya savaşından sonra anlaşılmıştı. Batıda hiç bir millet vatandaşı kendinde böyle bir KİBİRDEN dem vurmaz. IRKÇILIK insanlık suçudur. 
Mümin müslümanlar islamiyette bütün kavimlerin, milletlerin eşit olduğu kanaatı vardır. KURAN’ın arapça olması, yahutta Kabe’yi ziyaret (HAÇ) ‘ın farz olması bu eşitliği bozmaz(?) mış. 
Türk, Türkiye topraklarında yaşıyan milletin adıdır, diyor Türkler. Türk bir ırkın değil milletin adıdır. Peki Uygurların Türkiyede yaşamadığı halde Türk olduğunun iddia edilmesi IRK ifade taşımaz mı?. Yurt dışında yaşayan TÜRKMEN’lerin Türklüğü IRKİ bir ifade değil mi? Özbekler, Kırkızlar, Kazaklar v.s. Türk müdür?.
 Kuzey Kıbrıs’ta yaşayanların kurdukları Cumhuriyetin KKTC’nin (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) IRKİ bir ifade taşımaz mı? Güney Kürdistan fedratif yönetimine neden hala dışişleri bakanı Kuzey Irak idaresi diyor. Kürdistan kelimesini kullanmaktan neden imtina ediyor. Irakta anayasal olarak kabullenilmiş, resmi ifadesi olan Güney Kürdistan demekten çekiniyor. Batı Kürdistan ifadesi yerine kuzey Suriye diyor. Yalan söylemek devlet adamlığına yakışıyor mu? Başbakan bile Kürdistan kelimesini kullandığı halde. Yazılı ve görsel basında Kürdistan kelimesini kullanmaktan neden korkuluyor?. Türkler, Kürtlerden neden korkuyorlar?. Maazallah Güney doğuya kuzey Kürdistan diyemiyorlar. Buna en güzel cevabı ben Shakeasper’in Romeo-Julliet eserinden veriyorum. ‘’Romeo! Gülün ismini değiştirselerde kokusundan bir şey kaybeder mi?’’ Acaba Kürdistan yerine Kuzey Irak yahut Güney doğu demekle Kürtler yok mu oluyorlar?
 Bir Kürt politikacısına, TV söyleşisinde Kürdistanın neresi olduğunu sordular. Aldıkları cevap çok  makuldu. ‘’ Kürtler nerede yoğun olarak yaşıyorlarsa orası Kürdistandır’’. Nasıl ki, Kuzey Kıbrısta yoğun olarak yaşayan Türkler se, kuzey Irak’ta yahut Güney doğuda yaşayanlar da Kürtlerdir ve oraları Kürdistan’dır.
1970 de Köln’de, Türkçe anadilde eğitim yapan Anaokulu açtığım sıralarda beni Türk vatandaşlığından çıkarmıştı, Türk hükumeti. 1965 de Ankarada doçentlik imtihanında başarılı olunca MİT’ten bazı askerler fakülteye gelerek hocamdan, ‘’Kürt kökenli olmam  hasebiyle doçentliğimin iptalini’’ istemişti. Hocamın askerlerin bu isteğine uymak zorunda kaldığını,  hadisenin şahidi olan Prof.arkadaşımın teyit edici mektubu bende mahfuz .
Bana Almanya vatandaşlığı 1965 de verildi. Fakat bana şimdiye kadar kimse Almansın demiyor. Beni herkes Türk doktoru olarak biliyor Almanya’da. Eşimin birkaç sene evvel Türkiye vatandaşlığına geçmesine rağmen,  ona kimse ona Türksün demiyor. Çarşıda, pazarda ona herkes Alman teyze diyorlar. Oda kendisini hala Alman olarak tanımlıyor. Almanyada yüzbinlerce Türk kökenli Alman vatandaşı var. Çoğu doğru dürüst Türkçe bilmiyor. Bilmiyorum hangi karakterlerine göre hala Türk olarak ad-adiliyorlar.
Uygurlara da Türk ırkından oldukları için mi, yoksa Türk milletinden oldukları içinmmi Türk oldukları söyleniyor. Türk ırkına mensup oldukları içinse Irkcılık yapılmıyor mu?
Türkiyede yaşayan Kürtlere siz Türksünüz demekle onlar Türk olmuyorlar. Biz Türk değil, Kürdüz diyorlar. Kürtlerle,  Türkçülerin başı belada velhasıl. Türk olmak nasıl bir şeyse Türkiye’de yaşayan Ermeniler’de, Yahudiler’de, Rumlar’da,  Türk olduklarını kabullenmiyorlar.
Bu Türk olmak ne menem şey ki söylenince MUTLULUK vecibeside acaba.(Ne mutlu Türküm diyene!)
 Antalya, 09.12.1

Hiç yorum yok: