4 Aralık 2013 Çarşamba

SONDURAK… Dr.İsmet Turanlı.

İnsan yaşlanınca NOSTALJİK anılarını yazmaktan kendini alamıyor.

Fatih-Harbiye yahutta Şişli-Beyazıt tramvaylarının SONDURAK’larına gelince yürürdük geri kalan mesafeyi. Şirketi Hayriyenin Boğaziçi vapurlarının sondurağı Anadolu kavağı idi. Orada Karadenizden esen Poyraz üşütürdü. Anadoludan şimendiferle gelince o haşmetli Haydarpaşa Garı son duraktı. Avrupadan geldiğimizde mütevazı Sirkeci garı son duraktı. Trenle Londraya varınca Wictoria U-Bahn stationu son duraktı. Zamanla uçak yolculukları başladı. Paris-Newyork, Rio, Singapour, Dubai. Transatlantilerle Karibikteki adalarda duraklamalar. Parası çoklar Ay’da arsa almağa gitmek istiyorlar.

Antalya da minibusların güzergahı şehrin ortasında bir mezarlıktan geçer. Sessizce yatarlar orada SONDURAK’a varanlar. Yahutta Karacaahmette selviler altında.

İskeleye varan vapur yolcuları bir acele ile , koşarak uzaklaşırlar. Havaalanlarında bir telaş içinde valislerini sürükleyenlerin aklına hiçte sondurakları gelmediğini düşünürüm. Nedir bu telaş derim. Sizinde bir sondurağınız olacak. Bankalardaki milyonlar kimseyi sonduraktan alıkoyamamıştır.

Yahya Kemal diyor ki Hafız için.

Hafızın kabri olan bahçede bir gül varmış,
Yeniden hergün açarmış kanayan rengiyle
Gece, bülbül ağaran vakte kadar ağlarmış..

Münir Nurettin bu mısraları rast makamında bestelemiştir.

Yatırların yanındaki meşelerin dallarına Anadolunun gariban fukara adakcıları çaput bağlarlar .
Laiklik elden gidiyor diyen on binlerce ulusalcılar ANITKABRE koşarlar. Halbuki Atatürk yasaklamıştı yatırları ziyareti.

Dün akşam Amerikalıların medarı iftiharı kompozitor GERSHWİN’in Mavi Rapsodisini dinledim. Antalya piyano festivalinde. Onun en sevdiğim bestesi PORGY and BESS muzikalidir. Onu dinlerken Riodaki teneke gecekondularda yaşayanların aşkını hatırlarım. Ağlamak tutar beni. Elimde değil. Yemen türküsünü dinlerken olduğu gibi. Elimden gelse bir Hüzzam şarkıyıda ben bestelerim. İki gözüm, iki çeşme misali.

O SONDURAK’a vardıktan sonra ne SMS, nede e-mail göndermek mümkün olur. Hatırlatması benden.
Anlamakta zorlanırım sondurakta mevtalarını yaktırıp küllerini denize  döktürenleri.

Ellhamdülüllah duasını bilenlerin sonduraktakilere okumalarını ihmal etmemelerini istirham ederim.

Bebeğe kadar gitmek istediğimizde aktarmalı bilete 6 kuruş öderdik. Zincirlikuyu sondurağında aktarmalı bilet satılmıyor. Duyduk duymadık demeyin!.


Antalya. 03.12.13

Hiç yorum yok: