31 Temmuz 2014 Perşembe

Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları...

Demir Bilgin


Kuzey Avrupa'dan, Türk halkının beynini okudum. Ne yazık ki, ezilen beyinde, bellek diye bir şey kalmamıştır. Ezilen bellek; tüm bireysel, sosyal ve tarihi gelişiminden vazgeçmek oluyor. 12 Eylül 1980 faşist darbesi ve sonrası, Türk insanı bu oluyor. Beyinleri ezilmiş olarak yaşıyor: Acıdır.

Türk insanı, yıllardır, beyni ezilmiş olarak yaşıyor. Beyni ezilmiş Türk insanı, ”cübbeler nizamına evet” diyebiliyor. Doğaldır, zira, silinmiş bellek, insan gelişimin tüm kazanımlarından uzaklaşmak, demek oluyor: Gericiliktir.

Bu çemberde, beyini ezilmiş bir insan, seçimi ne yapsın ki? Beyini ezilmiş bir insan, elbette, onu ezenden yana kullanacaktır. Beyinleri ezilmiş insanlar, Türkiye'de, ”Cübbeler Nizamına” evet diyecektir. Silinmiş bellekte ancak bu olur. Acı olur. Gericilik olur ve insancık olur.

Kuzey Avrupa'dan, Danimarka'dan, Türk insanının beynini okudum. Beyinde görünen, cuhmurbaşkanlığı seçim sonuçları var. Kimse 10 Ağustos'a beklemesin, seçim sonuçlarını, şimdiden ilan ediyorum:

- Recep Tayyip: yüzde 59,5.

- Ekmel ed-din ve koltuk değnekleri: yüzde 31,5.

- Diğerleri: Yüzde 9.

Sonuç budur. Beyinleri ezilen Türk insanının ”seçimi” budur.

Bu anlamda, Türkiye'de, seçim bitmiştir. Bu bağlamda, Türkiye'de, Türkiye insanı, kendine ”yabancılaşmıştır.” Düzenin ”kurbanı” olmuştur!

Düzenin ”kurbanı” olan bir ülkede, seçim değil, silinen bellekleri takrar kazanmak mücadelesi olur. Bu da, hem vücutlarımızı, hem de beyinlerimizi ezenlere karşı, mücadele ederek ve ezdirmemek oluyor...

Türkiye'de, önce verilmesi gereken kavga budur. Bu, tekrar, kimliğimize sahip çıkmanın, kavgası oluyor.

Umut tükenmez. Her karanlığın sonu aydınlıktır. Umut, burada yatıyor.

Seçimin bittiği bir ülkede, umudun ve devrimci kalkışmanın ışığı var demektir.

İnsanın ve seçimin bittiği bir ülkede, yeni insanın intifadası ve umudu var demektir.

Seçim sonuçlarını, şimdiden, yazdım. Buna bakarak, kimse ”moralini” bozmasın, diyorum. Zira, moralimiz, seçim sonuçlarında değil, sol kalbimizdedir.

Umudumuz budur. Cevherimiz budur.

Cevherimiz solmaz. Kavga hiç durmaz!


Umudumuz budur. Bu umutla yaşıyoruz. Buna mahkümüz!

Hiç yorum yok: