27 Kasım 2014 Perşembe

Suriye’yi Alevi Esad ailesi mi yönetiyor?Demir Bilgin

Bana, Suriye konusunda,  sık sık sorulan sorudur: Suriye’yi, gerçekten, Alevi Esad ailesi mi yönetiyor?  Bu konu ve Suriye  üzerinde çok yazdım. Bazen yazdıklarım okunmuyor, bazen de ”sansüre” uğruyor. Herşeye rağmen, Antakya’dan, Ali Emin İleri’nin sorusuna, tekrar da olsa cevap vermek istiyorum. Hayır, Suriye’de Esad ailesi yönetimi hiç bir zaman olmadı. Sembol Esad dışında, ne Baas Partisi, ne Suriye Arap Cumhuriyeti’nin yöneticileri ne de Suriye ekonomisi, Alevilikle, Alevi yönetimiyle bir  ilgisi yoktur. Suriye’yi, emperyalizme, siyonizme karşı, yıllardır, muazzam bir mukavamet gösteren tüm Suriyeliler yönetmektedir. Suriye’yi, yurtsever değerleri ile büyüyen, devrimci, laik Suriyeliler yönetmektedir. Bu mu, şudur:

Bir: Baas partisi; 1943 yılında kuruluyor. Baas, Arapça anlamı ile, ”diriliş, yeniden doğuş” oluyor. Partinin kuruyucuları bir hiristiyan (Mişel Aflak) bir sunni (Selahaddin al-Bitar) ’dir. Baas partisinin teorisyeni, hiristiyan Mişel Aflak’tır. Partinin din konusunda temel ilkesi, şeriata hayır, Laik Suriye’dir.

İki: Baas partisi, Esad’dan önce, 1963’te iktidara geldi. Fikir ayrılıkları yüzünden, parti ülkede tam birleştirici ve istikrarı sağlamada yeterli olmadı. Bu politik istikrarsızlık ortamında, 1970’te, Alevi  Hafız Esad iktidarı devr-alıyor. Hafız Esad dönemiyle birlikte, Suriye ilk kez Süküneti yaşıyor. Sükünet, Alevileri, aileyi, devlet yönetimine  yerleştirmekle sağlanmadı. Sükünet, taifi bir hatla değil, yurtsever tüm Suriyelilerin değerlerine sadık kalarak sağlandı.

Üç: 1970’te Hafız Esad, Suriye’de sembol oldu. Her ülkede, böylesi isimlerle belirginleşmiş semboller olur. Örnek olsun : Küba, Fidel Castro / Raul Kastro. Mısır: Cemal Abdülnasır. Kuzey Kore: Kim il Sung. Irak Kürdistanı: Barzani…

Sembol Hafız Esad ölünce, ”sembol” Beşşar Esad yönetimi alıyor ama devletin yönetim konusunda,” sembollik” dışında, Alevilikle, Alevi yönetimi ile bir ilgisi yoktur. Suriye’de böyle bir şey de olmadı.

Her ülke belirli isimlerle somutlaşır: Örnek olsun, Molla Muistafa Barzani var…Kürdistan Yönetim Başkanı Mesud Barzani var. Başbakan, Neçirvan Barzani var. Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi ”şansölyesi”, Mesrur Barzani var… Alevi Esad, bu bağlamda, tam alevi olmamış demektir.

Dört: Baas Partisi Sekreterleri, hem Hafız Esad, hem de Beşşar Esad döneminde sunnidir. Baas partisinin üyelerine bakınız, çoğunluğu Alevi değildir.

Beş: Suriye ordusuna bakalım, sunnidir. Eski Suriye Savunma Bakanı: Davud Rajibi, hiristiyandır. Şu anki Silahlı Kuvvetler Komutan Yardımcısı ve Korgeneral Fahd Jasim: Sunnidir. Suriye başbakanı Wael Nader al-Halqi: Sunnidir. Suriye Dışişleri Bakanı, Walid al-Muallim: Sunnidir…

Altı: Suriye ekonomisi, büyük ticaret kurumlarında sunniler ve hiristiyanlar hakimdir.

Yedi: Suriye’de, dinsel olarak, Aleviler dışında, herkesin tapınağı vardır. Kilisesi ve camisi vardır. Ama, Suriye’de, Alevilerin ”cemevleri” yoktur!
”Suriye’yi Esad ailesi mi yönetiyor?” soruna kısaca cevabım budur.

Sonuç: Suriye’yi, Aleviler yönetmiyor ve hiç bir zaman da yönetmediler. Suriye’de Aleviler, 1922 Fransız işgali döneminde en ağır ayrıma uğradılar. Katledildir. Böylesi bir soykırım tarihi ile, yıllar sonra (1943)  bir hiristiyan ve bir de sunni, Baas Partisini kurup, hem Alevileri, hem de ülkede sömürgecilik altında bulunan tüm halkları birleştirdi. Bu bağlamda, Suriye’de en ”yetim” olan aleviler oluyor.

Suriye’yi, laik anti-emperyalist / anti-siyonist yurtsever bir halk yönetiyor. Suriye’de böylesi bir damar olmasaydı, İsa öncesi, 2500 yıllık Suriye olmazdı…


Sorun için, tekrar, teşekkürler Ali Emin İleri. Cevabımı geniş yığınlara da ulaştırırsan sevinirim. 

Hiç yorum yok: